JTM-1050EVS2/230 Mill With 2-Axis Acu-Rite MilPwr G2 CNC Controller and Air Powered Draw Bar.
| Manufacturer | Jet |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00731325473513 |
| Features |
| Horsepower | 3 HP |
| Motor Phase | 3 Ph |
| Warranty | 2 Years |
| Type | Milling Machine |
|---|---|
| Collet Capacity | 1/8" - 7/8" |
| Column Width | 20" |
| Distance Spindle to Column (Max.) | 26-3/4" |
| Inverter Type | Delta, B |
| Max Distance Spindle to Table | 20-3/4" |
| Model Number | JTM-1050EVS2/230 |
| Voltage | 230V |
| Number of Axis | 2 |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 66" x 63" x 87" |
| Power Draw Bar | Pneumatic |
| Prop 65 | Cancer and Reproductive Harm |
| Quill Diameter | 3-3/8" |
| Quill Down Feed Rates (IPR) | 0.0015 - 0.003 - 0.006 |
| Range of Spindle Speeds (RPM) | 60 - 4,500 RPM |
| Saddle Width | 11-1/2" |
| Spindle Taper (In. x TPI) | R-8 |
| Spindle Travel | 5 |
| Style (Type) | CNC |
| T-Slot Centers | 2-1/2" |
| Table Cross Travel | 14-3/4" |
| Table Longitudinal Travel | 35-1/3" |
| Table Longitudinal Travel With Powerfeed | 29-7/8" |
| Table Size (L x W) | 10" x 50" |