Jet JT9-690638 JTM-1050EVS2/230 Mill with Newall DP700 DRO with X, Y and Z-Axis Powerfeeds
SKU
JT9-690638
Ships direct from manufacturer?
Constructed using the Certified Meehanite casting process, the JTM-1050EVS2/230, 10" x 50" Electronic Variable Speed Milling Machine provides consistent and reliable operation. The newly designed column and base incorporates a rigid, robust design that is easily leveled without lifting the machine. JET Mills have features you've come to expect and are backed by the industry-leading JET Two Year Warranty with products CSA/CUS Certified.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerJet
ConditionNew
UPC00731325452389
Features
  • Automatic oiler releases 3 to 6 cc/cy of lubrication at adjustable time intervals
  • Class 7 spindle bearings support the spindle for maximum rigidity in heavy cutting applications
  • Dual locks on all moveable surfaces
  • Spindle head is internally cooled extending bearing, belt and motor life
  • Swing away control box houses an e-stop and puts all controls at the operators fingertips
  • Swing away safety shield
  • Table and ways are hardened up to 54 HRC and precision ground for greater accuracy
  • The electrical box has been relocated to the back of the mill and houses two 115V outlets for powered accessories
  • The X and Y-Axis are coated with Turcite-B for reduced vibration and smooth movements
Horsepower3 HP
Motor Phase3 Ph
Warranty2 Years
TypeMill with Newall DP700 DRO
Collet Capacity1/8" - 7/8"
Column Width20"
Distance Spindle to Column (Max.)26-3/4"
Inverter TypeDelta, B
Max Distance Spindle to Table20-3/4"
Model NumberJTM-1050EVS2/230
Number of Axis2
Overall Dimensions (L x W x H)66" x 63" x 87"
PowerfeedX, Y and Z-Axis
Quill Diameter3-3/8"
Quill Down Feed Rates (IPR)0.0015 - 0.003 - 0.006 IPR
Range of Spindle Speeds (RPM)60 - 4,500 RPM
Saddle Width11-1/2"
Spindle Taper (In. x TPI)R-8
Spindle Travel5"
StyleEVS
Table Cross Travel14-3/4"
Table Longitudinal Travel35-1/3"
Table Longitudinal Travel With Powerfeed29-7/8"
Table Size (L x W)10" x 50"
Travel of Knee16-1/8"
Travel of Ram15-7/8"
T-Slot Centers2-1/2"
Weight2860 lbs
Work Table Weight Capacity840 lbs
Motor Voltage230 V