Freud LSB60002X 600mm x 60mm Panel Sizing Saw Blade
SKU
LSB60002X
Ships direct from manufacturer?
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
More Information
ManufacturerFreud
ConditionNew
Features
Blade MaterialCarbide
Number of Teeth72
TypeSaw Blade
Arbor60 mm
Diameter600 mm
GrindTCG
Hook Angle (a°)15 Deg
Blade Thickness (Kerf)5.8 mm
Pinholes2/11/115 + 2/19/120
Plate4 mm